Meme estetiği

MEME ESTETİĞİ ve MEME BÜYÜTME

Daha çekici ve dolgun göğüslere sahip olarak özgüvenini pekiştirmek isteyen kadınlarca tercih edilen meme estetiği, son dönemde en çok rağbet gören işlemlerin başında geliyor. Türkiye genelinde gerçekleştirilen meme estetiği operasyonlarında yakalanan başarı ve hasta memnuniyeti oranı o kadar yüksek ki, Ortadoğu ve Avrupa ülkelerinden sağlık turizmi kapsamında ülkemize gelen hastalar her geçen gün artış göstermektedir. Peki, nedir bu meme estetiği?

Tıp dilinde “mamoplasti” olarak da bilinen meme estetiği işlemini genel olarak üç ana başlıkta toplayabilmek mümkün: Meme büyültme, meme küçültme ve meme rekonstrüksiyonu.

Meme büyültme operasyonu hakkında bilmeniz gerekenler neler?

Meme büyültme operasyonu, daha büyük bir göğse sahip olmak isteyen kadınlar tarafından tercih edilen bir cerrahi müdahaledir.  Çok çeşitli sebeplerden dolayı kadınlar meme büyültme operasyonu gerçekleştirebilir. Göğüs büyüklüğündeki asimetrik bozukluklar, küçük göğüsler ve doğum sonrası göğüste meydana gelen değişiklikler gibi nedenler kişilerin meme büyültme operasyonlarına ilgisini artıran etkenler arasında yer alır.

Meme büyütme operasyonlarında memenin görünüşü, boyutu ve dış hatları yeniden şekillendirilir. Operasyonda göğüs kasının üstüne veya altına yerleştirilen implantlar kullanılır. Kesi işlemi kolla omzun birleştiği koltuk altı bölgesinde, meme ucunun çevresinde veya göğsün hemen altından yapılır. Bu kesiler en fazla 3 santimetre uzunluğunda olduğu için ameliyat sonrası izler mümkün olduğunca az olur.

Göğüs implantlarında ise genel olarak tuzlu su veya silikon jel solüsyonuyla dolu, dışı ise silikonla kaplı bir protez kullanılır. Tedavi görecek kişi ne kadar büyük bir göğüs istiyorsa implant seçiminde buna karar verebilir.

Plastik cerrahi uzmanları tarafından gerçekleştirilen işlem genel anestezi ile gerçekleştirildiği için herhangi bir şekilde acı hissedilmez. Ameliyat ise vakanın durumuna göre farklılık gösterebilmekte fakat ortalama 1-2 saat uzunluğunda sürer.

Meme küçültme operasyonu  hakkında merak edilenler

Ağır ve büyük göğüslere sahip kadınların tercih ettiği meme küçültme operasyonu bazen gerçekten hayat kurtarıcı olabiliyor. Bunun en önemli nedeni normalden daha büyük ve ağır göğüsler kişilerde sırt ve boyun ağrısına yol açabilmektedir. Bu vakalarda zaman zaman his kaybı ve uyuşmalar da gözlemlenebilir. Meme küçültme operasyonu kapsamında fazlalık olarak değerlendirilen cilt ve göğüs dokusu yağlarla birlikte vücuttan uzaklaştırılır. İşlem sonrası kişilerde bariz bir şekilde yaşam konforunda düzelme gözlenmektedir.

Meme küçültme operasyonu sonrası göğüslerde hassasiyet oluşumu normal karşılanır. Bu dönemlerde göğüs uçlarındaki hassasiyetten dolayı bebek emzirmek çok zor hale gelebilir. Eğer ilerde bebek sahibi olmak gibi bir planınız varsa ve emzirmek de sizin için önemliyse, meme küçültme ameliyatını olma kararı almadan önce detaylı bir şekilde düşünmeniz tavsiye edilir.

Ameliyat sonrasında çoğu kadın, büyük göğüslerin yol açtığı şikayetlerinden kurtulmuş olur ve arzu ettiği konforuna kavuşur.

Meme rekonstrüksiyonu nedir?

Kelime anlamı olarak “yeniden yapılandırma” anlamına gelen “rekonstrüksiyon”, göğüs kanserine yakalanmış kadınların mastektomi işlemi sonrası alınan göğüslerinin yeniden oluşturulması için gerçekleştirilen bir işlemdir. Bu işlem ile normal ve gerçek görünümlü göğüsler kişinin istediği büyüklüğe göre yeniden oluşturulabilir. Ancak meme ucu ve etrafındaki kahverengi halka da birebir oluşturulabilir olsa da, bebek emzirmek hala imkânsızdır.

Sinir hücreleri ve süt bezleri mastektomi ile alındığından  tekrar süt üretip bebek emzirme fonksiyonları kalıcı olarak geri getirilemez.

Meme kanserine yakalandıktan sonra bir veya iki memesi alındığından dolayı fiziksel görünüşünden rahatsız olan, kendine olan özgüvenini kaybeden kadınlar tarafından yapılan meme rekonstrüksiyonu işlemi; mastektomi ameliyatından sonra istenilen herhangi bir zamanda gerçekleştirilebilir.

Göğüs dikleştirme operasyonu

Yaşlanmak, çocuk sahibi olmak veya çok fazla kilo vermek gibi nedenler dolayısıyla göğüsler zaman içinde sarkma yapmaya başlar. Masaj veya göğüs kasları egzersizleri yardımıyla istenilen sonuca ulaşılamadığı takdirde göğüs dikleştirme operasyonuna geçmek gerekebilir.

Lokal anestezi, yani bölgesel uyuşturma yöntemiyle gerçekleştirilen göğüs dikleştirme operasyonları tahminen ortalama yarım saat kadar sürer. Göğüs ucunun sinir uçları ve kan damarlarıyla olan bağlantısı tekrar sağlandıktan sonra doğal ve dik görünümlü göğüsler oluşturulur. Operasyon sonrasında ise göğüs ucunun hemen üstünde ufak bir ameliyat izi kalacaktır.

Sahip olunan sigorta, meme estetiğini karşılar mı?

Hayır, günümüzde devlet hastanelerinde meme estetiği işlemleri maalesef gerçekleştirilemiyor. Bunun için özel kliniklerde işlem görmeniz gerekmektedir. Meme büyültme, küçültme ve meme ucu dikleştirme başta olmak üzere birçok ameliyat bağlantımızı dahilindeki en özel kliniklerde yapılabilmektedir.

Meme estetiği ücretleri ne kadar?

Göğüsleriyle ilgili estetik cerrahi işlemi gerçekleştirmek isteyenlerin en çok merak ettiği konulardan başında, meme estetiği operasyonlarının ücretleri gelmektedir. Ancak Sağlık Bakanlığı’nın getirdiği yeni düzenlemeler dolayısıyla internet üzerinden operasyonlarla ilgili ücret bilgisi vermek yasaklandı. Bunun için Doktorlar Sağlık Turizmi Acentesi’nden müşteri hizmetleriyle iletişime geçerek sizin için özel fiyat teklifi almanız gerekiyor.

Alacağınız bu fiyat teklifi göğsünüzde yapılmasını istediğiniz işleme göre değişiklik gösterebilir. Vakanın zorluğu da bu fiyata doğrudan etki yapacaktır.

Ameliyat sonrası iyileşme süreç nasıl?

Meme estetiği operasyonuna girmeden önce ve girdikten sonra estetisyeninizin tavsiyelerine tamamen uymanız gerekmektedir. İyileşme sürecini hızlıca atlatmak istiyorsanız eve çıktıktan sonra bol ve geniş tişörtler giymeniz sağlıklı olacaktır. Ameliyat sonrası dönemde kendinizi yorgun hissedebilir, göğüs bölgesinde ağrı çekebilirsiniz fakat bu gayet normaldir. Hekiminiz size ağrılarınız için reçete önerecektir. Bu dönemde mümkün olduğunca istirahat etmeli ve ağır yük kaldırmaktan kaçınmalısınız. Bazı kişilerde cerrahi müdahale sonrası depresyon veya stres gibi aşırı duygusal tepkimeler görülebilir. Böyle durumlarda mutlaka doktorunuz ile görüşmeniz gerekmektedir.

Duruma göre 1-2 hafta boyunca işe veya okula gitmeyi ertelemek durumunda kalabilirsiniz. Bandajların alınması sürecinde de hekiminiz sizi yönlendirecektir.

Meme estetiği sonrasında iz kalır mı?

Yapılan tüm meme estetiği operasyonlarının en önemli yan etkisi, vücutta ömür boyu kalabilecek olan ameliyat izleridir. Zaman içinde kaybolmaya yüz tutan ve dikkat edilmedikçe gözle  görülemeyecek kadar küçülen bu izler asla tamamen ortadan kalkmayabilir. Eğer ameliyat sonrası döenmede iyileşme sürecini atlatmadan ağır yük kaldırırsanız bu yaralar daha da büyüyebilir.

Türkiye genelinde gerçekleştirilen meme estetiği operasyonlarında yakalanan başarı ve hasta memnuniyeti oranı o kadar yüksek ki, Ortadoğu ve Avrupa ülkelerinden sağlık turizmi kapsamında ülkemize gelen hastalar her geçen gün artış göstermektedir.
sağlık turizmi türkiye

Yorumunuzu ekleyin